GRAND TOUR W RZYMIE

W październiku 2021 r. panie Ewa Kopel i Mariola Reclik uczestniczyły w Rzymie w kursach w ramach ostatniej mobilności programu PO WER. W międzynarodowym gronie kursantek nauczycielki naszej szkoły mogły rozmawiać o wspólnych korzeniach Europejczyków, multikulturowości, a także o różnych metodach pracy w edukacji. Był też czas na poznawanie atrakcji stolicy Włoch, zwiedzanie pod czujnym okiem organizatorów wystaw w muzeach narodowych i galeriach sztuki.

Wiele kilometrów każdego dnia nasze panie podążały śladami Caravaggia i Berniniego, szukając ich dzieł w kościołach i na włoskich placach. Pracując w mieszanej grupie szukały także miejsc, gdzie kultura starożytna przeplata się z teraźniejszością. Największe wrażenie zrobiły na nich termy Karakali, spektakl „Światło i dźwięk” w Forach Augusta, Muzea Watykańskie i lazania w pobliskiej restauracji.

Podczas spotkań organizatorzy komplementowali naszą szkołę za udział w projekcie pn. „Rozwój nauczyciela warunkiem rozwoju ucznia”, do którego przystępują najlepsze szkoły w Europie.

Z tego typu wyjazdów wypływa wniosek, a zarazem rada dla uczniów, że warto się uczyć języków obcych, spełniać swoje marzenia, warto podróżować i poznawać innych ludzi. Prawdą jest powiedzenie, że „podróże kształcą”.