AKTUALNOŚCI – ARCHIWUM – 2021/2022

CERTYFIKAT UCZESTNICTWA

CERTYFIKAT UCZESTNICTWA
Nasza Szkoła uzyskała Certyfikat uczestnictwa za realizację w roku szkolnym 2021/2022 programu edukacji uniwersalnej „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”. Certyfikat został przyznany przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Rybniku.

/24 sierpnia 2022/

KOMERS KLASY 8B I 8C
W dniu 23 czerwca uczniowie klas 8b i 8c wraz z nauczycielami bawili się wspólnie do późnych godzin nocnych na komersie.

/24 czerwca 2022/

GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13.12.1981 PAMIĘTAJMY!
Na lekcjach historii w klasach ósmych realizowany był projekt „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 Pamiętajmy!” Efektem naszej wspólnej pracy i zrealizowania wszystkich postawionych przed nami zadań jest certyfikat, który otrzymała nasza szkoła. Za realizację projektu odpowiedzialna była pani Bogumiła Michalewska.

CERTYFIKAT

/21 czerwca 2022/

AKCJA ŻONKILE-CERTFIKAT

AKCJA ŻONKILE – CERTYFIKAT UCZESTNICTWA
W tym roku kolejny raz braliśmy udział w akcji Żonkile. Z końcem roku szkolnego dotarł do nas certyfikat uczestnictwa w akcji. Projekt był realizowany na lekcjach historii. Za przeprowadzenie akcji była odpowiedzialna pani Bogumiła Michalewska.

/21 czerwca 2022/

„PROJEKT Z ZUS” – SUKCES NASZYCH UCZENNIC
W dniu dzisiejszym (20.06) klasa 8a odwiedziła ZUS. Okazja ku temu była wyjątkowa. Uczennice tej klasy: Amelia, Wiktoria i Żaneta odbierały dziś nagrody za zdobycie I miejsca w konkursie „Projekt z ZUS” na szczeblu wojewódzkim w kategorii plakat. Po wręczeniu nagród uczniowie zapoznali się z pracą pracowników ZUS-u. Opiekunem projektu była pani Bogumiła Michalewska.

/21 czerwca 2022/

JULIAN MANDRELA – TEGOROCZNY STYPENDYSTA
Julian Mandrela otrzymał dziś w trakcie uroczystej gali Stypendium Prezydenta Miasta Rybnika, za bardzo wysokie wyniki w nauce, wielokrotne reprezentowanie szkoły w konkursach przedmiotowych oraz tytuł Finalisty w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Chemii. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

/21 czerwca 2022/

DZIEŃ PATRONA NA ŚLĄSKĄ NUTĘ
15 czerwca bawiliśmy się  doskonale zgłębiając wiedzę o Śląsku i o naszym patronie Januszu Korczaku.

/16 czerwca 2022/

DZIEŃ PATRONA NA ŚLĄSKĄ NUTĘ

/13 czerwca 2022/

LIST Z MISJĄ
Klasa 5b otrzymała już ostatni w tym roku szkolnym list od kolegów i koleżanek z kl. 7c SP28 w Rybniku. Dziękujemy serdecznie uczniom z Kamienia, z Panią Barbarą Jasek na czele, za współpracę i inspirowanie nas do pracy na rzecz własnego rozwoju.
Pozdrawiamy i życzymy udanych, bezpiecznych wakacji.

Klasa 5b
z wychowawczynią Sabiną Wilim-Mierzwą

/13 czerwca 2022/

RYBNICKI SPORTOWIEC
Podczas uroczystej gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej, sportowcom – mieszkańcom Rybnika wręczono nagrody i wyróżnienia za wyniki w 2021r. Wśród nagrodzonych znalazła się nasza uczennica – Karolina Figa! Za osiągnięte w 2021 roku wyniki szachowe (przypomnijmy – m.in. Mistrzostwo Polski do lat 10, Mistrzostwo Śląska do lat 11, Mistrzostwo Szkół klasy IV, 7 miejsce w Mistrzostwach Europy, 2 miejsce w drużynowej klasyfikacji Mistrzostw Europy) z rąk Prezydenta Piotra Kuczery i Zastępcy Prezydenta Piotra Masłowskiego, Karolina otrzymała wyróżnienie.

KAROLINA FIGA

/26 maja 2022/

UWAGA ÓSMOKLASIŚCI
Została uruchomiona strona elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w tym tygodniu wyłącznie w zakresie przeglądania oferty.

Zakładanie kont i składanie wniosków do szkół będzie aktywne od 16 maja.

/11 maja 2022/

ZASADY REKRUTACJI DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2022/2023
Rekrutacja prowadzona będzie w formie elektronicznej.

/11 maja 2022/

KLASA 8B ZAPRASZA NA APEL Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Apel z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

/6 maja 2022/

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU EKOLOGICZNEGO PT. „DAJ MI DRUGIE ŻYCIE…”
Ogłaszamy rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego pt. „Daj mi drugie życie…”. W skład jury wchodziły pani z przyrody Izabela Łapeta oraz organizatorzy: Barbara Grabarczyk i Mirela Rybarczyk. Wybór był mega trudny – jury nie spodziewało się tak pomysłowych i zaskakujących rozwiązań dla przedmiotów już raz wykorzystanych! Może zdjęcia konkursowych prac i Was natchną na zrobienie podobnej skarbonki w domu czy bukietu kwiatów dla mamy. Nagrodzone zostały trzy pierwsze miejsca, a osoby biorące udział otrzymały mały upominek. Wszystkie prace można zobaczyć w świetlicy szkolnej.

/4 maja 2022/

MUZYKA W KLASIE 4A

/21 kwietnia 2022/

ZAPROSZENIE NA STANOWISKO EDUKACYJNE FIRMY EKO
W dniach 30 kwietnia (sobota) oraz 1 maja (niedziela) od godziny 14:00 do 17:00 na terenie kampusu przy ulicy Rudzkiej 13, nie tylko najmłodsi będą mogli sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekologii. W planie oprócz konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, mamy prezentację najnowszego sprzętu do odbioru odpadów. Każdy chętny będzie mógł usiąść za kierownicą śmieciarki.

FIRMA EKO - PLAKAT

/25 kwietnia 2022/

MAGIA KOLORU
13 kwietnia klasy czwarte odwiedziły Funzeum w Gliwicach. Ilość koloru i światła spowodowały istny zawrót głowy. Ale czy taka nie powinna być wycieczka? 😀

/21 kwietnia 2022/

AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA ŻONKILE 2022
W naszej szkole kolejny raz kwitną żonkile. Uczniowie na lekcjach historii realizują akcje społeczno-edukacyjną Żonkile 2022. 

Uczniowie przygotowują żonkile, które są symbolem Powstania w getcie żydowskim. Na lekcjach można usłyszeć opowiadania „Strasznie strasznie” oraz „Prawdziwi przyjaciele”, które przybliżają nam te straszne czasy. To lekcje historii trochę inaczej…

AKCJA ŻONKILE
AKCJA ŻONKILE

/21 kwietnia 2022/

„PROJEKT Z ZUS”
Kolejny raz nasza szkoła realizuje „Projekt z ZUS” na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.
W ramach realizacji projektu uczniowie wzięli udział w konkursie. Zwycięstwo w szkolnym etapie konkursu przypadło uczennicom klasy 8a. Autorkami najlepszej pracy są Wiktoria Kuczera, Żaneta Konieczny i Amelia Otremba. Opiekunem projektu w naszej szkole jest Bogumiła Michalewska.

PROJEKT Z ZUS

/21 kwietnia 2022/

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

/13 kwietnia 2022/

NABÓR DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH 2022
Szczegółowe informacje dotyczące naboru w prezentacji.

REKRUTACJA 2022 - INFORMACJE

/13 kwietnia 2022/

KONKURS EKOLOGICZNY DLA UCZNIÓW KLAS I-III
Szczegółowe informacje na plakacie.

Konkurs ekologiczny - plakat

/11 kwietnia 2022/

„ŻEBY CHCIAŁO SIĘ CHCIEĆ” – WARSZTATY
W szkole odbyły się warsztaty z uczniami na temat motywacji „Żeby chciało się chcieć”. Na zaproszenie pedagoga szkolnego pani Ewy Kopel, panie psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, przeprowadziły je z uczniami kl. VIII c i VII b.
Zajęcia były bardzo ciekawe, angażowały młodzież, pokazały im dlaczego warto chcieć i jak można dążyć do osiągania celów oraz jak te cele mogą wpływać na naszą motywację.

/10 kwietnia 2022/

KOLEJNY NUMER GAZETKI SZKOLNEJ
Zespół redakcyjny zaprasza do zapoznania się z wiosennym numerem gazetki szkolnej. Gazetkę wydaje Szkolne Koło Wolontariatu wraz z Panią Ziętek.

GAZETKA "JEDYNECZKA"

/10 kwietnia 2022/

WIOSENNE WYJŚCIE KLASY 5A
Dnia 24.03 odbyło się wiosenne wyjście klasy 5a z wychowawcą Panią Agnieszką Paduszek i opiekunem Panią Renatą Gronik. Świętowaliśmy również „Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych”.

/5 kwietnia 2022/

LIST Z MISJĄ – KLASA 5B
Uczniowie klasy 5b wysłali kolejny „List z misją” do swoich kolegów i koleżanek z kl. 7c SP 28 w Rybniku.
W liście, zgodnie z wyznaczonym nam zadaniem, opowiedzieliśmy o tym, w jaki sposób pomagamy innym. Odnieśliśmy się do naszych codziennych obowiązków domowych, pomocy koleżeńskiej a także do szkolnej zbiórki darów dla Ukrainy. Dołączyliśmy plakat promujący pomaganie w wykonaniu Piotra Kancerka, który najpiękniej obrazuje wartość pomocy drugiemu człowiekowi.
Naszą misją na obecny czas jest zadbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne. To wyzwanie zarówno dla nas, jak i uczniów z SP 28.

Mamy świadomość, że dbając o zdrowy tryb życia i rozwijając swoje pasje, stajemy się radośniejsi, silniejsi i bardziej odporni na napotykane trudności. Chcąc zainspirować naszych odbiorców do dbania o zdrowie, wysłaliśmy nasze zdjęcia, które obrazują udział w klasowych i ogólnoszkolnych akcjach a także nasze pasje i zainteresowania. Swoją salę lekcyjną udekorowaliśmy w podobnym, prozdrowotnym klimacie.
Dbajmy o siebie każdego dnia. Dużo zdrowia i dobrych myśli dla wszystkich 🙂
Uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią Sabiną Wilim-Mierzwą oraz paniami: Magdaleną Pilichiewicz i Eweliną Młynarską.

/4 kwietnia 2022/

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO – PORTRET PANI WIOSNY
Dziękujemy za tak liczny udział w konkursie plastycznym pt. „Portret Pani Wiosny”. Poniżej zdjęcia prac i wszystkich nagrodzonych. Wybór był bardzo trudny – jury miał ciężki orzech do zgryzienia, w skład którego wchodzili pani v-ce dyrektor Aleksandra Łuc, nauczyciel plastyki Janina Pukowiec oraz organizatorzy: Barbara Grabarczyk i Mirela Rybarczyk. Wszystkie wykonane prace dzieci można podziwiać w świetlicy szkolnej. Nagrodzone zostały trzy pierwsze miejsca, a osoby biorące udział otrzymały mały upominek. 

/3 kwietnia 2022/

UWAGA UCZNIOWIE KLAS 8 – DNI OTWARTE
W związku z rekrutacją na nowy rok szkolny 2022/2023 przesyłamy informacje dotyczące Dnia Otwartych Drzwi w II LO im. ks. prof. J. Tischnera oraz Liceum Sztuk Plastycznych.

Dni otwarte

/17 marca 2022/

LIST MINISTRA EDUKACJI I NAUKI DOTYCZĄCY SYTUACJI W UKRAINIE

/14 marca 2022/

LIST Z MISJĄ DLA KLASY 5B OD UCZNIÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 28 IM. ALOJZEGO SZEWCZYKA W RYBNIKU
Uczniowie klasy 5b otrzymali „List z misją” od uczniów klasy 7c z SP 28 w Rybniku.
Nasi koledzy z Kamienia z radością przyjęli zaproszenie do listownej akcji i opowiedzieli nam o sobie, swojej codzienności szkolnej a także podzielili się sposobami dbania o dobrą atmosferę w zespole klasowym. Do listu dołączyli własnoręcznie wykonaną grę planszową, w którą chętnie zagraliśmy na godzinie wychowawczej. List sprawił nam ogromną przyjemność, z zainteresowaniem czytaliśmy o doświadczeniach i spostrzeżeniach starszych kolegów. Uczniowie z SP 28 wyznaczyli nam zadanie, abyśmy podzielili się z nimi w kolejnym liście przemyśleniami na temat pomocy drugiej osobie. Wkrótce odpowiemy na wiadomość, tymczasem pracujemy nad zadaniem.

/13 marca 2022/

PROMOCJA ZDROWIA W KLASIE 5B
Uczniowie klasy 5b wzięli udział w konkursie plastycznym promującym zdrowy tryb życia. Wyniki konkurs:
I miejsce: Bartosz Sibirski
Wyróżnienia: Dawid Sibiński, Piotr Kancerek.
Gratulujemy!
Praca Bartka Sibirskiego w nagrodę pojedzie do Szkoły Podstawowej nr 28 w Rybniku w celu zachęcania uczniów do dbania o zdrowie.

/10 marca 2022/

KONKURS PLASTYCZNY – PORTRET PANI WIOSNY
Szczegółowe informacje na plakacie.

KONKURS PLASTYCZNY

/9 marca 2022/

DZIEŃ KOBIET W KLASIE 5B
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Pań i dziewczyn, abyśmy z uśmiechem potrafiły pokonywać trudności i obdarowywać innych dobrocią. Życzymy sobie, abyśmy wszyscy potrafili podejmować dobre, mądre decyzje i żyli w bezpiecznym, przyjaznym świecie.

/8 marca 2022/

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2022
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi zasad organizacji bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych.

Poradnik

Wytyczne

/11 luty 2022/

CAŁE PODIUM DLA NASZYCH UCZNIÓW
Właśnie mija 5 lat od wprowadzenia w Rybniku edukacji regionalnej. W związku z tym odbyły się konkursy, w których nasi uczniowie wzięli udział. Należało przygotować lapbook albo ścieżkę dydaktyczną poświęconą powstaniom śląskim i plebiscytowi. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęli Dorota i Wojtek Głód, II miejsce zdobył Kacper Nogalski, a na III miejscu znaleźli się Nikola i Piotr Kancerek.
W konkursie dla uczniów klas piątych „Opowiadamy lekcje edukacji regionalnej” III miejsce otrzymał Wojtek Głód.
W konkursie „Dawne gry i zabawy” nasza drużyna w składzie: Jagna Jurczak, Bartek Kolarczyk i Zuzia Mitura zajęła II miejsce.
Uczniów do konkursów zachęciła pani Mariola Reclik.
Na zdjęciach można zobaczyć prace uczniów.

/2 luty 2022/

ZARZĄDZENIE NR 379/2021/2022 DYREKTORA SZKOŁY

/27 stycznia 2022/

NOWY NUMER JEDYNECZKI
Zachęcamy wszystkich do przeczytania najnowszego wydania gazetki szkolnej „Jedyneczka”.

JEDYNECZKA II/2021/2022

/23 stycznia 2022/

GRAND TOUR W RZYMIE
W październiku 2021 r. panie Ewa Kopel i Mariola Reclik uczestniczyły w Rzymie w kursach w ramach ostatniej mobilności programu PO WER. W międzynarodowym gronie kursantek nauczycielki naszej szkoły mogły rozmawiać o wspólnych korzeniach Europejczyków, multikulturowości, a także o różnych metodach pracy w edukacji. Był też czas na poznawanie atrakcji stolicy Włoch, zwiedzanie pod czujnym okiem organizatorów wystaw w muzeach narodowych i galeriach sztuki. Przeczytaj całość informacji…

/13 stycznia 2022/

ŻYCZENIA NOWOROCZNE

/7 stycznia 2022/

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

/22 grudnia 2021/

/17 grudnia 2021/

DEKOROWANIE ŚWIĄTECZNYCH PIERNICZKÓW W KLASIE 5B
Święta tuż tuż… Uczniowie klasy 5b, na godzinie wychowawczej dnia 10.12.2021r., dekorowali świąteczne pierniczki. Były lukrowane dzwoneczki i kolorowe pierniczki w polewie czekoladowej z posypką. Część pierniczków udekoruje nasze wigilijne stoły… Większość jednak została skonsumowana jeszcze na lekcji 🙂 Wcześniej zadbaliśmy o świąteczny wystrój sali lekcyjnej. Nad całością czuwała wychowawczyni p. Sabina Wilim-Mierzwa.

/12 grudnia 2021/

MIKOŁAJKI NA SPORTOWO W KLASIE 5B

/12 grudnia 2021/

„LIST Z MISJĄ” – KLASA 5B
Z początkiem grudnia, klasa 5b wraz z wychowawczynią p. Sabiną Wilim-Mierzwą, przygotowała „List z misją” do uczniów klasy 7c Szkoły Podstawowej nr 28 im. Alojzego Szewczyka w Rybniku. W liście opisane zostały nasze dotychczasowe działania, konkursy i akcje klasowe w ramach innowacji „W krainie uczuć i emocji”. Podzieliliśmy się naszymi sposobami dbania o dobrą atmosferę w klasie oraz na budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych. Misją listu była inspiracja naszych odbiorców do realizowania ciekawych działań w ramach zespołu klasowego, które mogą pomóc w ograniczaniu przemocy rówieśniczej. Teraz z niecierpliwością czekamy na odpowiedź kolegów i koleżanek z SP 28, którzy mają za zadanie podzielić się z nami swoimi doświadczeniami.

/6 grudnia 2021/

WYCIECZKA KLASY IC
Uczniowie z klasy 1c odkryli tajemnice pracy górnika – w rybnickim Muzeum dowiedzieli się jaką trudną pracę wykonują każdego dnia oraz przekonali się m. in. jak ciężkie były dawne lampy górnicze czy „czarne złoto”. Dzieci także mogły podziwiać dzięki miniaturom najstarsze oraz niektóre zapomniane już zawody.

/1 grudnia 2021/

UCZYMY SIĘ WSPÓŁPRACY POPRZEZ TWORZENIE GIER PLANSZOWYCH – KLASA 5B
Klasa 5b zamieniła się w wytwórnię gier. Pracując w małych grupach, mieliśmy za zadanie wspólnie wymyślić koncepcję i stworzyć grę planszową, nadać jej tytuł i napisać instrukcję. Następnie przystąpiliśmy do grania. Zadanie sprawiło nam dużo radości, a co najważniejsze – mieliśmy możliwość poćwiczyć wzajemną współpracę i współdziałanie. Wszyscy uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością, twórczością i cierpliwością podczas pracy. Najciekawszą grę przygotowały Helena Białas i Jagna Jurczak. W nagrodę gra powędruje wraz z „Listem z misją” do Szkoły Podstawowej nr 28 w Rybniku, z którą nasza klasa nawiązuje współpracę.

/29 listopada 2021 r./

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
Dnia 10 listopada w naszej szkole wysłuchano krótkiego apelu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości Polski. Na początku odśpiewano hymn państwowy. Następnie klasa 8c zaprezentowała historię tamtych czasów, przeplatając ją wierszem i piosenką. Pojawił się między innymi utwór Marii Konopnickiej ,,Na krakowskim rynku” ,Cypriana Norwida ,,Moja piosnka”, Edwarda Słonimskiego ,,Ta co nie zginęła”. Społeczność szkolna mogła wysłuchać i zaśpiewać pieśni patriotyczne takie jak: ,,Przybyli ułani”, ,,Legiony” oraz ,,Piechota”. Uczniowie klasy 8c z wielkim zaangażowaniem, powagą oraz w poczuciu patriotyzmu przedstawili treści historyczne dotyczące naszego narodu.

/15 listopada 2021 r./

KONKURS ORTOGRAFICZNY O TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII ROZSTRZYGNIĘTY!
W zeszłym tygodniu uczniowie wszystkich klas rywalizowali o przyznanie tytułu Mistrza Ortografii z okazji Święta Niepodległości. Dyktando było nie tylko okazją, by sprawdzić znajomość zasad ortograficznych, ale również lekcją historii pieśnią pisanej.
W kategorii klas IV-VI dyktando najlepiej napisał najmłodszy uczestnik – Mikołaj Przeniczny (klasa IVa). Z zadaniem dobrze sobie poradził Patryk Siwczak z VIa, ale wyrazy uznania należą się również naszemu koledze z klasy Va Kirilovi Sokovovi – chłopcu z Ukrainy, który dyktando napisał lepiej niż niejeden Polak.
Wśród uczniów starszych klas najlepiej radzą sobie z ortografią Nadia Doliba i Ania Kołowrot (odpowiednio VII b i a) oraz Maks Bieniek z 8c.
Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, bo język jest ważną częścią każdego narodu i świadectwem jego istnienia.

/12 listopada 2021 r./

KONKURS MITOLOGICZNY
9 listopada zmierzyli się miłośnicy greckiej mitologii. Oto wyniki konkursu:
I miejsce Stanisław Gorzolnik
II miejsce Jan Zdziebczok
III miejsce Anna Kołowrot i Zuzanna Mitura
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok.

/12 listopada 2021 r./

AMELIA OTREMBA Z BILETEM DO PARYŻA
Amelia Otremba uczennica klasy 8a od czerwca dzielnie walczy w programie You Can Dance Nowa Generacja. Początkowy etap liczył około 3000 młodych tancerzy, dziś Amelia jest już w ścisłej 8 wybitnych talentów.

Każda niedziela jest dla naszej uczennicy bardzo stresująca – odcinek na żywo, w którym program musi opuścić dwójka tancerzy.

7 listopada był odcinkiem, w którym uczestnicy tańczyli do przebojów Eurowizji. Nie był to jednak zwykły odcinek… taneczny talent Amelii został dostrzeżony, a nagroda zaskoczyła sama Amelkę – WYJAZD NA EUROWIZJĘ JUNIOR DO PARYŻA! przeczytaj całość informacji

/12 listopada 2021 r./

KLASA 5B – „DBAM O DOBRE RELACJE W GRUPIE RÓWIEŚNICZEJ”
Uczniowie klasy 5b wzięli udział w konkursie plastycznym na temat: „Dbam o dobre relacje w grupie rówieśniczej”.
Konkurs został zorganizowany w ramach innowacji „W krainie uczuć i wartości” i miał na celu zachęcić uczniów do prawidłowej postawy wobec kolegów i koleżanek, cechującej się wzajemną akceptacją, szacunkiem i życzliwością.
Wyniki konkursu:

I miejsce: Magdalena Muras i Dawid Sibiński
II miejsce: Amelia Korbel
III miejsce: Bartłomiej Berkowski

Wyróżnienie: Piotr Kancerek
Gratulujemy!

/8 listopada 2021 r./

#SzkołaDoHymnu
Już po raz czwarty zachęcamy uczniów i nauczycieli, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku będzie to środa, 10 listopada.

#SzkołaDoHymnu

/4 listopada 2021 r./

WYCIECZKA KLAS 7C I 5B
Dnia 26 października 2021r., uczniowie klas 7c i 5b opuścili szkolne mury i wyruszyli w teren, by pogłębiać swą wiedzę z zakresu geografii, historii i przyrody. Otoczeni piękną aurą złotej polskiej jesieni, zwiedzali Pustynię Błędowską, górę Czubatkę oraz zamek w Ogrodzieńcu. Inicjatorką i przewodniczką wycieczki była pani Ludmiła Student, która raczyła uczestników ciekawostkami dotyczącymi zwiedzanych atrakcji turystycznych. Uczniom w tej ciekawej przygodzie towarzyszyły panie: Renata Gronik, Marta Hawel, Sabina Wilim-Mierzwa, Magdalena Pilichiewicz i Ewelina Młynarska. Wycieczka, w miłej i bezpiecznej atmosferze, minęła szybko, jednak piękne wspomnienia zachowamy w pamięci na długo.

/4 listopada 2021 r./

TELEFON ZAUFANIA
Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to: 800 12 12 12.
Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

TELEFON ZAUFANIA

/2 listopada 2021 r./

NOWY NUMER JEDYNECZKI – ZACHĘCAMY DO PRZECZYTANIA
Zespół redakcyjny zaprasza do zapoznania się z jesiennym numerem gazetki szkolnej. Gazetkę wydaje Szkolne Koło Wolontariatu

JEDYNECZKA - GAZZETKA SZKOLNA

/2 listopada 2021 r./

POKAZ FILMU „NIE ZABIERAJCIE MAMY”
Nasi uczniowie w ramach realizacji projektu „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!” uczestniczyli w pokazie filmu „Nie zabierajcie Mamy”. To dokument, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego. Umieszczono w nim wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie.

/28 października 2021 r./

WYSTAWA – GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!
W ramach realizacji projektu  GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY! na korytarzu naszej szkoły pojawiła się wystawa na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przygotowana przez IPN.

/27 października 2021 r./

ARCHIPELAG SKARBÓW
W dniach 20 – 21 października 2021 roku uczniowie klas VII naszej szkoły uczestniczyli w rekomendowanym programie profilaktycznym Archipelag skarbów zorganizowanym dla nich przez pedagoga szkolnego panią Ewę Kopel. Program jest wpisany do ogólnopolskiego „Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego” nadzorowanego przez KBPN, PARPA, ORE i IPIN. Program uczy zdrowego i mądrego stylu życia.  

W ramach tego programu odbyło się również szkolenie dla nauczycieli oraz dla rodziców w/w uczniów. Program Archipelag Skarbów porusza szeroki zakres tematów istotnych z punktu widzenia nastolatka. Jest zbudowany wokół kluczowych tematów dotyczących czasu dojrzewania przeczytaj całość informacji

/24 października, uzupełniono 27 października 2021 r./

JEDYNKA KODUJE/PROGRAMUJE W RAMACH #CodeWeek2021
W dniach: 11.10.2021 – 22.10.2021 uczniowie klas: 4 – 8 aktywnie i kreatywnie uczestniczyli w CODE WEEK 2021. Uczniowie, w zależności od wieku i umiejętności, doskonalili umiejętność kodowania na platformach: code.org, allcancode, programowania w języku Scratch oraz kodowania robota edukacyjnego – ozobot’a. Nieco starsi uczniowie zapoznawali się z funkcjonalnością poszczególnych znaczników języka HTML lub ćwiczyli umiejętność programowania w języku C++ lub Python.

/24 października 2021 r./

KĄCIK HISTORYCZNY – GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!
W ramach projektu GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY! nasi uczniowie przygotowali kącik historyczny związany ze stanem wojennym.

Kącik historyczny
KĄCIK HISTORYCZNY

/20 października 2021 r./

„PIERWSZY DZWONEK – WSPIERANIE ZDROWIA PSYCHICZNEGO” 
Fundacja Credo realizuje projekt „Pierwszy dzwonek – wspieranie zdrowia psychicznego”, współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Śląskie Lokalnie. Udział w projekcie jest bezpłatny. Podstawowe informacje na plakacie.

PROJEKT PLAKAT

/17 października 2021 r./

WYRAZY WDZIĘCZNOŚCI DLA NAUCZYCIELI I WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW SZKOŁY OD KLASY 5B
„Nauczyciele są dla społeczeństw trampoliną do lepszego jutra. Kiedy są pełni pasji i energii, dostrzegają talenty w uczniach, będą ich wspierać i ciągnąć w górę, a wtedy może narodzić się siła, która pchnie świat do przodu.”

/Olga Tokarczuk/

/17 października 2021 r./

ŻYCZENIA DLA WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW SZKOŁY SKŁADA KLASA 1C

/13 października 2021 r./

WYCIECZKA KLAS 2A I 3B
Wycieczka klasowa – to jest to! Mogły się o tym przekonać klasy II a i III b, które 11. października pojechały wraz z wychowawczyniami panią Barbarą Gawliczek-Krząkałą, Aleksandrą Wojtas-Plisz oraz paniami Agnieszką Kolarczyk i Bogumiłą Bąkowską na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce. Po zwiedzeniu kopalni wyruszyli do miasta Kraka, gdzie zobaczyli Wawel, smoka wawelskiego, Kościół Mariacki oraz Sukiennice. Na koniec w towarzystwie krakowskich gołębi posilili się w McDonaldzie. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili z niej zmęczeni, ale zadowoleni.

/13 października 2021 r./

KLASA 5B – NASZE MOCNE STRONY
Na lekcji wychowawczej, w ramach innowacji „W krainie uczuć i wartości”, pracowaliśmy nad dostrzeganiem u siebie mocnych stron – cech osobowości, talentów i zainteresowań. Okazuje się, że każdy z nas posiada coś cennego, z czego może być dumny. Nie brakuje wśród nas osób z ciekawymi pasjami i umiejętnościami a także cechami charakteru i postawami takimi jak życzliwość, wrażliwość, miłość do zwierząt, okazywanie pomocnej dłoni drugiemu człowiekowi. Zajęcia miały na celu wgląd w siebie i budowanie adekwatnej samooceny w myśl zasady, że aby móc nawiązywać dobre relacje z innymi ludźmi, trzeba polubić i zaakceptować samego siebie.

/10 października 2021 r./

JOB SHADOWING W KARWINIE
Od 27 września do 10 października nasze nauczycielki Bogumiła Michalewska oraz Marta Zinkowska obserwowały zajęcia w Základní škola a Mateřská škola Borovského w Karvinie. Celem mobilności było zapoznanie się z czeskim systemem edukacji oraz codzienną pracą czeskich nauczycieli.

Celem mobilności było zapoznanie się z czeskim systemem edukacji oraz codzienną pracą czeskich nauczycieli przeczytaj całość informacji…

/10 października 2021 r./

W KRAINIE UCZUĆ I WARTOŚCI – PIKNIK RODZINNY KLASY 5B
Klasa 5b uczestniczy w innowacji pedagogicznej „W krainie uczuć i wartości”, w ramach której podejmowane są działania mające wzbogacić nas w cenne umiejętności budowania prawidłowych relacji z innymi ludźmi, opartych na wzajemnym szacunku. Jednym z tych działań było zorganizowanie spotkania całej naszej klasowej społeczności.
Dnia 24 września 2021r., klasa 5b uczestniczyła w pikniku rodzinnym, którego celem było wzajemne, lepsze poznanie się, budowanie więzi, integracja społeczności klasowej i przede wszystkim – dobra zabawa.
Otwarcie spotkania zapoczątkował pokaz mody i prezentacja uczniów, którzy w kilku słowach przekazali cenne informacje o sobie – swoich talentach i zainteresowaniach. Następnie było układanie puzzli z cytatami słynnych filozofów i pisarzy o przyjaźni, którą to chcemy budować w naszym zespole. Na pikniku nie zabrakło zabaw integracyjnych i ruchowych, podczas których poszukiwaliśmy tego, co nas łączy a także pokazaliśmy, że wspólnie potrafimy się bawić i śmiać.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, rodzice i rodzeństwo a nad całością czuwała wychowawczyni Sabina Wilim – Mierzwa z paniami: Magdaleną Pilichiewicz i Eweliną Młynarską.

/6 października 2021 r./

„GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”
Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do projektu  „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”.

PROJEKT
PROJEKT

/5 października 2021 r./

SPOTKANIA O CHARAKTERZE PROFILAKTYCZNYM
W minionym tygodniu na zaproszenie pedagoga szkolnego p. Ewy Kopel odbywał y się kolejne spotkania w klasach o charakterze profilaktycznym. W klasach VII a i b odbyły wspaniałe przeprowadzone zajęcia profilaktycznych przez pana Dariusza Piotrowskiego w ramach realizacji programu ” Przyszłość zależy od dzisiaj”. Zajęcia były świetnie przygotowane pod każdym względem. Młodzież była bardzo zadowolona z takiej formy przekazu istotnych dla ich zdrowia i bezpieczeństwa  informacji. Aktywnie uczestniczyła w realizacji treści programu.

Ponownie odwiedził nas również pan dzielnicowy M. Zart, który w klasie I b podobnie, jak w pozostałych klasach pierwszych przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i na temat bezpiecznych zachowań najmłodszych.
W klasie V b dużo czasu poświęcił wzajemnym relacjom rówieśniczym, wzajemnemu szacunku i odpowiedzialności za to, co uczniowie robią, w tym odpowiedzialności prawnej nieletnich. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie biorący udział w realizacji programu profilaktycznego i w pogadankach wynieśli z nich i zapamiętali to, co najważniejsze – w każdej sytuacji dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo nas samych i naszych rówieśników.

/5 października 2021 r./

PROGRAM PROFILAKTYCZNY DEBATA
Dla klas VI a i b pani pedagog zorganizowała realizację  Programu Profilaktycznego DEBATA, który jest rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Jest to program z zakresu profilaktyki alkoholowej przeznaczony dla młodzieży klas szóstych szkół podstawowych. Program DEBATA jest adresowany głównie do młodzieży, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa.
Ma on charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego w nie warto sięgać po alkohol w młodym wieku. Zajęcia profilaktyczne trwały trzy godziny lekcyjne i pokazały uczniom, że w życiu ważne jest dobre traktowanie siebie i swojego organizmu, a więc niesięganie w młodym wieku po substancje, które nam szkodzą.

/27 września 2021 r./

PROGRAM PROFILAKTYCZNY „PRZYSZŁOŚĆ  ZALEŻY OD DZISIAJ”
Jak co roku początek roku i wczesna jesień to w naszej szkole czas na przypomnienie uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania we wszystkich aspektach naszego życia, bo najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczniów. W minionym tygodniu pedagog szkolny pani Ewa Kopel była inicjatorem kilku spotkań o charakterze profilaktycznym. W środę 22 września w klasie VII c pan Dariusz Piotrowski z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rybniku przeprowadził zajęcia w ramach Programu profilaktycznego „Przyszłość  zależy od dzisiaj”. Zajęcia dotyczyły problemów związanych z używaniem alkoholu oraz wynikających z tego konsekwencji. Uczniowie przez dwie godziny lekcyjne z wielkim zainteresowaniem oraz aktywnością uczestniczyli w prowadzonych zajęciach. Przeczytaj całość informacji

/27 września 2021 r./

POGADANKI NA TEMAT BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA W RUCHU DROGOWYM
W dniu 15 września 2021 roku w szkole pojawił się kolejny gość zaproszony przez pedagoga szkolnego. Po pogadankach w klasach ósmych przyszła kolej na najmłodszych uczniów. W klasach pierwszych odbyły się pogadanki na temat bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym, w kontaktach z osobami i zwierzętami, których uczniowie nie znają. Dzieci wykazały się wiedzą na temat poruszania się w ruchu ulicznym, na przejściach dla pieszych. Uczniowie kl. I a mile zaskoczyli pana dzielnicowego Macieja Zarta i zaśpiewali piosenkę o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, za co otrzymali brawa.

/21 września 2021 r./

UWAGA
Pismo dotyczące informacji dla Rodziców i opiekunów w sprawie wyrażenia sprzeciwu na wykonywanie badań profilaktycznych u ucznia przez pielęgniarkę/higienistkę szkolną.

/16 września 2021 r./

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
W dniu 13 września 2021 roku profilaktyk Komendy Miejskiej Policji w Rybniku st.asp. Angelika Strzebinczyk przeprowadziła zajęcia profilaktyczne z uczniami klas ósmych w zakresie odpowiedzialności osób nieletnich oraz zgodnie z założeniami kampanii ” Wkraczasz w dorosłość – Wybieraj !”.
Kampania ma na celu promowanie zdrowego i wolnego od uzależnień trybu życia, jak również kształtowanie wśród młodych ludzi zdolności do dokonywania właściwych wyborów w trudnych sytuacjach. Uczniowie zapoznali się z objawami demoralizacji, najważniejszymi fragmentami ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich i tym, jak kształtuje się odpowiedzialność karna nieletnich wobec prawa. Z zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w prowadzonej przez panią aspirant pogadance.

/15 września 2021 r./

NOWE ZASADY KORZYSTANIA ZE STOŁÓWKI SZKOLNEJ

/8 września 2021 r./

WAKACYJNE SZKOLENIA NAUCZYCIELI SP1
Pani Ewa Ziętek i koordynatorka projektu – Bogumiła Michalewska wzięły w lipcu udział w tygodniowych szkoleniach organizowanych w Bradze. Obie nauczycielki dowiedziały się jak wykorzystywać metody coachingowe oraz nowoczesne narzędzia technologii internetowo-komunikacyjnej w pracy z uczniami.

Szkolenia prowadzili trenerzy z firmy BragaMob, która poza kursami dla nauczycieli o różnej tematyce  organizuje również praktyki dla uczniów szkół technicznych. – Nasze szkolenia odbywały się w środku lata i w środku IV fali pandemii w Portugalii … Przeczytaj całość informacji.

/1 września 2021 r./

UWAGA

Witam w nowym roku szkolnym 2021/2022. Cieszę się, że możemy spotkać się z uczniami w formie stacjonarnej. Oby ten stan rzeczy trwał jak najdłużej. W dużej mierze zależy to on nas samych. Przestrzeganie procedur bezpieczeństwa oraz szczepienia nauczycieli, rodziców i uczniów od lat 12 to elementy od których zależy jak długo będziemy mogli uczyć się normalnie.

Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Edukacji i Nauki przekazuję Państwu pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach. W materiałach znajdują się informacje dotyczące zakresu zadań dyrektora szkoły oraz współpracy z punktem szczepień. Oddzielny materiał został poświęcony kwestii obecności rodziców podczas szczepienia dziecka przeciw COVID-19.

W materiałach znalazły się również informacje dotyczące zakresu zadań realizowanych przez punkty szczepień. Punkty zapewnią m.in. obecność lekarza podczas kwalifikacji do szczepienia dziecka, przygotowanie kadry zespołu szczepiącego oraz utylizację odpadów medycznych, jeśli szczepienie będzie realizowane na terenie szkoły.

Przeczytaj całość informacji

/1 września 2021 r./

 LIST MINISTRA EDUKACJI I NAUKI Z OKAZJI ROZPOCZĘCIA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

/1 września 2021 r./

ARCHIWUM POPRZEDNIEJ EDYCJI STRONY WWW