POWER

PROJEKT „ROZWÓJ NAUCZYCIELA WARUNKIEM ROZWOJU UCZNIA” FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW PROGRAMU OPERACYJNEGO WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ 2014-2020 WSPÓŁFINANSOWANEGO Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. J. Korczaka w Rybniku przystąpiła do projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowanego ze środków PO WER. Pierwsze wzięły w nim udział pani Ewa Ziętek, nauczyciel logopedii i zajęć rewalidacyjnych oraz pani Agnieszka Paduszek, nauczycielka muzyki i zajęć rewalidacyjnych. Pojechały one do Torrejon de Ardoz (niedaleko Madrytu) by obserwować pracę hiszpańskich nauczycieli oraz zapoznać się z tamtejszym systemem oświaty.
            Obserwacje miały miejsce we wspaniałej szkole Colegio JABY, która obejmuje wszystkie etapy edukacji. Nauczycielki miały okazję brać udział w obserwacji zajęć w żłobku, przedszkolu oraz dwustopniowej szkole podstawowej.
            W czasie pobytu miałyśmy okazję brać udział w różnorodnych zajęciach. Nasi wspaniali opiekunowie zadbali byśmy nie nudziły się ani przez chwilę. Miałyśmy okazję pouczyć się programowania, wziąć udział w zajęciach terapeutycznych oraz logopedycznych w przedszkolu i w szkole czy poobserwować pracę w żłobku. Bardzo ciekawe były zajęcia z muzyki, na których pani Paduszek śpiewała razem z dziećmi oraz zajęcia w klasach drugich, które odbywały się w znaczącej części po angielsku. Wspaniałą pracę w szkole sprawuje pedagog, z którym kontaktu uczniowie szukają nawet na przerwach. Prowadzi on również lekcje etyki oraz doradztwo zawodowe, co również miałyśmy okazję zobaczyć. Stworzył w szkole również grupę wsparcia, na której przedstawiciele klas pomagają sobie w rozwiązywaniu problemów i konfliktów występujących między uczniami.
            W szkole, która jest dwujęzyczna dużo zajęć odbywa się po angielsku co znacznie ułatwiło nam kontakt zarówno z uczniami, jak i gronem pedagogicznym, które przyjęło nas bardzo ciepło i starało się pomóc nam na każdym kroku. Ciekawe jest również rozwiązanie kwestii podręczników, które są w formie elektronicznej ponieważ każdy uczeń i nauczyciel ma iPad, a klasy wyposażone są w Smart TV.
            Szkoła, w której byłyśmy dużo uwagi poświęca zaangażowaniu rodziców w proces edukacji. Kilka razy w tygodniu odbywają się zajęcia dla różnych klas na które przychodzą rodzice i pomagają uczniom w realizacji trudniejszych zadań.
            Obserwacja zajęć w hiszpańskiej szkole pozwoliła mi inaczej spojrzeć na rolę pomocy multimedialnych w procesie edukacji. Dzięki naszym opiekunom sama zaczęłam korzystać z wielu programów i aplikacji, które znacznie ułatwiają mi pracę (ponieważ łatwiej tworzy mi się pomoce dydaktyczne), a uczniom sprawiają wiele przyjemności. Było to naprawdę ciekawe doświadczenie, które wpłynie na mój sposób pracy terapeutycznej. Swoją wiedzą dzielimy się również z koleżankami z pracy- Ewa Ziętek.
            Projekt „Rozwój nauczyciela warunkiem rozwoju ucznia” jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

COMENIUS – ARCHIWUM

Wizyty