Logo szkoly

Szkola Podstawowa z Oddzialami Integracyjnymi nr 1
im. Janusza Korczaka w Rybniku

44-200 Rybnik, ul. B. Chrobrego 29, tel/fax 32 4222587
e-mail: jedryb@poczta.onet.pl

GODŁO

biuletyn informacji publicznej
O szkole
Uczniowie
Rodzice
Nauczyciele
Stołówka
Galeria
WYCIECZKI - ROK SZKOLNY 2017/2018
   

W MIEŚCIE JULIANA TUWIMA

Na początku czerwca uczniowie klasy 6a, 5b i mocnej grupy z 5a przebywali na wycieczce w Łodzi. Przez trzy dni przemierzali z przewodnikiem, panem Adamem, główne , reprezentacyjne ulice, ciekawe, artystyczne zaułki, zrewitalizowane fabryki włókiennicze. Przysiedli na ławeczce obok samego Tuwim, usiedli za stołem z łódzkimi fabrykantami, ale też spotkali Misia Uszatka, pingwina Pik Poka, Trzy Misie. Odwiedzili najnowsze w Polsce Planetarium, mądrze spędzili czas w Experymentarium i Centrum Nauki i Techniki EC1. Relaksowali się w aquaparku „Fala” oraz w papugarni w towarzystwie 120 różnych gatunków papug. Na koniec własnoręcznie wykonali nadruk na torbie. Wycieczka miała napięty program, ale każdy mógł znaleźć coś dla siebie i wszyscy wrócili trochę niedospani, ale bardzo zadowoleni. Z uczniami Łódź zwiedzały panie Maria Musioł, Gabriela Szweda, Bogumiła Bąkowski i Mariola Reclik.

SP1 Rybnik SP1 Rybnik WYCIECZKI
Pełna galeria po kliknięciu w link

WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS 4C I 6B DO ZIEMI KŁODZKIEJ

W dniach 28-30 maja klasy integracyjne naszej szkoły wraz z Paniami Hanią Szweda, Eweliną Kudełko, Aleksandrą Łuc, Izabelą Łapeta oraz Agnieszką Paduszek zwiedzały wspólnie interesujące miejsca Polski  i Czech. W drodze do Zieleńca, zwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Liczne atrakcje tej kopalni zaprezentowali nam kreatywni przewodnicy. Ciekawe punkty programu zwiedzania były nie tylko zabawne , ale też  zaskakujące np. wodospad z arszenikiem.   W Kłodzku przewodnik zaprowadził nas przez miasto do wielkiej Twierdzy Kłodzkiej, opowiadał o historii tego miejsca. Drugiego dnia przekroczyliśmy granicę Polski, aby zwiedzić Skalne Mesto niedaleko Adrspach. Zwiedzanie Skalnego Miasta to spacer rewelacyjną trasą turystyczną między fantastycznymi formami skalnymi. Można tam odnaleźć głowę cukru, kochanków, dzban, rynek słoni i wiele innych. Dodatkową atrakcją jest szmaragdowe jeziorko, wodospady oraz rejs łódką po jeziorku skalnym. Skalne labirynty wzbudzały nasz zachwyt, po stromych schodach doszliśmy do jeziorka.  Tam Czescy przewoźnicy  na łodziach zadbali, o to, aby poprawić nasze humory. Śmieszne powieści z ,,dreszczykiem” doprowadzały nas do łez. W Kudowie Zdroju w czasie zwiedzania Parku Zdrojowego zjedliśmy pyszne lody. Trzeciego dnia odwiedziliśmy dwa Parki Narodowe Gór Stołowych: Błędne Skały i  Szczeliniec Wielki. Wszyscy byliśmy zachwyceni bajkowym krajobrazem tych niezwykłych miejsc. Wielką odwagą wykazali się Ci, którzy weszli na platformę widokową.  Uczestnicy wycieczki zwrócili szczególną uwagę na niezwykłe przejścia o nazwach ,, Piekło”, ,,Czyściec ‘’i ,,Niebo”. Piękna pogoda była atutem wycieczki- słoneczko grzało, burze nas omijały, a w nocy pensjonat na Zieleńcu oświetlał księżyc w pełni. W czasie jasnych nocy góry wyglądały tak, jak  opisują je starzy górale w opowieściach z przeszłości i legendach. Narciarzom polecamy trasy narciarskie Zieleńca ,do których warto wracać zimą.

SP1 RYBNIK WYCIECZKA INTEGRACYJNA SP1 Rybnik WYCIECZKI
Pełna galeria po kliknięciu w link

WYCIECZKA DO OPOLSKIEGO ZOO – 3C, 3B

W czwartek 7 czerwca  klasy IIIc i IIIb miło spędziły czas w opolskim ZOO. Były ciekawe spotkania z egzotycznymi zwierzętami, także włochatymi pająkami, super zabawa na placach zabaw na terenie ZOO i smaczne, kręcone, ogromne lody.

ZOO OPOLE WYCIECZKA SP1 RYBNIK SP1 Rybnik WYCIECZKI
Pełna galeria po kliknięciu w link
KLASY SIÓDME NA DNIU OTWARTYCH KOSZAR

25 maja klasy siódme miały okazję brać udział w obchodach Święta 6 Batalionu Powietrznodesantowego  w Gliwicach. Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej, specyfiką służby wojskowej oraz obejrzeli uzbrojenie i sprzęt wojskowy. Uczestniczyli w uroczystym apelu na placu im. por Marczewskiego. Na własne oczy, z bliska, mogli zobaczyć skoki spadochronowe na plac apelowy, wykonane przez doświadczonych żołnierzy oraz dynamiczny pokaz walki wręcz. Jednym z głównych punktów programu była także możliwość skorzystania z profesjonalnej strzelnicy laserowej, gdzie wszyscy, łącznie z paniami, próbowali swoich sił w obezwładnianiu wroga J Na zakończenie wycieczki wszyscy jej uczestnicy zwiedzili strzelnicę kontenerową, w której na co dzień żołnierze ćwiczą celność z wykorzystaniem amunicji ostrej. Całej wycieczce towarzyszyło wiele emocji, dlatego na zakończenie uczniowie wraz z opiekunami udali się na lody.

SP1 RYBNIK WYCIECZKA GLIWICE SP1 Rybnik WYCIECZKI
Pełna galeria po kliknięciu w link

KLASA IA NA WYCIECZCE W GÓRACH – SZYNDZIELNIA, KLIMCZOK

''Szkoda spać, kiedy świat taki piękny,
Rzeka, góry, polana i las.
Pakuj plecak i rusz na wędrówkę,
Na niej czeka Cię przygody czas”

SP1 Rybnik SP1 Rybnik WYCIECZKI
Pełna galeria po kliknięciu w link

WIZYTY STUDYJNE NA OBSZARACH REWITALIZOWANYCH RYBNIKA – KLASY 4

Pod koniec maja uczniowie klas czwartych wzięli udział w wizytach studyjnych na obszarach rewitalizowanych Rybnika w ramach Projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Czwartoklasiści odwiedzili familoki na Paruszowcu, w Chwałowicach, Niedobczycach. Pooddychali solanką w tężni, wspięli się na 46 metrowy punkt widokowy na Ignacym (skąd mogli podziwiać wspaniałe widoki na Rybnik i okolicę), poznali życiorysy znanych rybniczan z odwiedzanych dzielnic. W niedobczyckim parku im. H. Czempiela dali wspaniały koncert śląskich piosenek (Pani Hani bardzo dziękujemy za akompaniament). Wcześniej na lekcji składali kartonowe makiety familoków.  Teraz, wzorując się na tych obejrzanych w czasie wycieczki, będą mogli swoje pięknie pomalować.

SP1 RYBNIK REGIONALIZM SP1 Rybnik WYCIECZKI
Pełna galeria po kliknięciu w link

WYCIECZKA DO DREAM PARKU W OCHABACH WIELKICH

Dnia 23 maja 2018r  uczniowie z klasy IIA i II B wraz z opiekunami: p. Bogumiłą Bąkowską, p. Aleksandrą Wojtas- Plisz, p. Beatą Błońską –Juzek , p. Jolantą Chrobok wybrali się na wycieczkę do Dream Parku w Ochabach Wielkich.
Uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie od Parku Miniatur. Dzięki miniaturowym budowlom, dzieci wybrały się w podróż po różnych zakątkach świata. Wielką atrakcją, która wywołała wiele emocji był dom, ale bardzo niezwykły, bo stojący na dachu! Chwilę później nasi podopieczni wybrali się do Parku Dinozaurów, gdzie można było podziwiać olbrzymie prehistoryczne gady.
Zaś w  prehistorycznym „Oceanarium” dzieci mogły poznać gigantycznych mieszkańców głębin. Szum wody, nastrojowa muzyka oraz świetnie przygotowana animacja w 3D potęgowały efekt pradawnych głębin. Z pewnością nikt nie zapomni wrażeń jakie można było przeżyć podczas seansu bajki w kinie 6D.  Dzieci również chętnie korzystały z Parku Linowego, dmuchanych zamków i placu zabaw.  Wycieczka ta dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń oraz pozwoliła pogłębić wiedzę.

SP 1 Rybnik SP1 SP1 Rybnik WYCIECZKI
Pełna galeria po kliknięciu w link
KLASA IC W „MAJSTERKOWIE” W CASTORAMIE

29 maja klasa I C ponownie odwiedziła „Majsterkowo” w Castoramie. Warsztaty poświęcone ozdabianiu i dekoracji nastawione były na rozwijanie nieszablonowego myślenia u dzieci oraz wzmacnianie ich zdolności manualnych i wyobraźni. Podczas dzisiejszych zajęć projektowaliśmy i wykonaliśmy wazoniki dla naszych kochanych mam. Zwykłe kubeczki po jogurtach przemieniliśmy w istne cuda za pomocą skrawków tapet, błyskotek, makaronów i kleju na gorąco. Zajęcia nauczyły nas kreatywnego podejścia do recyklingu i przetwarzania z pozoru bezużytecznych przedmiotów w niezwykłe rzeczy.

WYCIECZKA DO CASTORAMY SP1 RYBNIK SP1 Rybnik WYCIECZKI
Pełna galeria po kliknięciu w link

KLASA IC I IB W ZAGRODZIE ŻUBRÓW W PSZCZYNIE

22 maja dzieci z klas I C i I B wybrały się na wycieczkę autokarową do Pszczyny do Zagrody Żubrów. Celem wycieczki było kształtowanie postaw proekologicznych (zapoznanie dzieci ze zwierzętami, którym groziło wyginięcie-żubry i które są pod ochroną). Zwiedzanie zagrody żubrów rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego o historii sprowadzenia żubrów do lasów pszczyńskich. Potem udaliśmy się na pokaz karmienia żubrów.  Na tarasie widokowym mogliśmy chwilę odpocząć, napić się i posilić. Potem mieliśmy możliwość bliżej poznać zwyczaje innych zwierząt leśnych, takich jak daniele, jelenie, łosie, króliki, kaczki, obserwując je w naturalnym środowisku. Zwiedziliśmy też sale, w których były wystawione naturalnej wielkości okazy zwierząt (sala ze zwierzętami górskimi, sala ze zwierzętami leśnymi, sala myśliwska). Nie omieszkaliśmy też przespacerować się przepięknym parkiem pod Zamek Pszczyński, gdzie dokonaliśmy zakupu pamiątek. Choć trochę zmęczeni, wróciliśmy do szkoły radośni i pełni wrażeń.

SP1 RYBNIK SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link
RELACJA Z MIĘDZYODDZIAŁOWEJ WYCIECZKI DO POKRZYWNEJ

Dnia 14 maja br. uczniowie klas 5c, 4a i 5a, pod opieką pań Oli, Izy, Marty i Romy pojechali na wycieczkę w malownicze tereny Gór Opawskich. Pierwszym punktem programu był Interaktywny Park Rozrywki i EdukacjiRosenau, gdzie było wesoło, głośno a momentami nawet strasznie. W parku czekały na nas liczne atrakcje takie jak :Park Żywiołów, Straszna Sztolnia Złota, Ogród Wody, Potwór z Rosenau, Świat do góry nogami, Jaskinia Wilka i Niedźwiedzia, Gigantyczny Zamek dmuchany, Kino Emocji Cinema 7D, Przejażdżka Ciuchcią, Karuzela, Dinopark (park linowy) .
Tego dnia czekała nas jeszcze wizyta na basenie oraz dyskoteka. Pełen atrakcji dzień, ku uciesze uczestników wyjazdu, skończył się nieco później niż zwykle J
Kolejny dzień poświęcony był obcowaniu z naturą. Zwiedziliśmy rezerwat przyrody Olszak, zdobywając szczyt o tej nazwie na wysokości 435 m n.p.m. Dzięki dużej wiedzy pana przewodnika dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek przyrodniczych, a była to też świetna okazja do sprawdzenia swoich wiadomości przyrodniczych. Wędrówka zajęła nam kilka godzin, co z pewnością miało wpływ na zjedzony później ze smakiem obiad.
Uczniowie z różnych klas mieli okazję przebywać ze sobą w niecodziennych okolicznościach, poznać się lepiej i zintegrować. Zewsząd było słychać komentarze, że 2 dni to za mało. A więc, może za rok…

WYCIECZKA SP1 SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

KLASA I C W TESCO

22 maja klasa I c była na wycieczce w hipermarkecie TESCO w Rybniku w ramach programu edukacyjnego „Od uprawy do potrawy”. TESCO postanowiło walczyć z problem nieprawidłowych nawyków żywieniowych, które ujawniają się w momencie, gdy dzieci stają przed samodzielnym wyborem – w kuchni, sklepie czy szkolnym bufecie. Wycieczkę więc rozpoczęliśmy od „ekspedycji” do miejsc, w których każdy podejmuje decyzję o swoim odżywianiu. Odwiedziliśmy stoiska ze zdrowymi artykułami spożywczymi: warzywa i owoce, bakalie, przyprawy, pieczywo, nabiał, woda. Zamiast poznawania tylko teorii, dzieci  mogły samodzielnie odkrywać, badać i wyciągać własne wnioski, próbując poszczególnych produktów spożywczych, poznając nowe smaki i łamiąc szyfry etykiet. Odkryły, że za zwykłym ananasem kryje się niezwykła historia podróży przez ocean. Dzieci układały piramidę żywieniową i samodzielnie przyrządzały zdrowy jogurt ze świeżymi owocami. Trzeba przyznać, że to była wyjątkowo zdrowa i smaczna wycieczka.

SP1 RYBNIK 1c TESCO SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link
MAJÓWKA KLASY IVC
10 maja klasa IVc  wraz paniami wybrała się na piknik na rybnicki kampus. Dzieci wesoło spędziły czas bawiąc się i grając w gry i zabawy sportowe oraz odpoczywająca na kocykach. Na szczęście pogoda dopisała więc była to miła i przyjemna majówka :)
Majówka klasy IVc SP1 Rybnik SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

KLASA IC I IB NA WYCIECZCE W OSINACH

15 marca 2018 r. klasa Ic i Ib ponownie odwiedziły Żorskie Centrum Regionalne w Osinach. Podczas warsztatów mieliśmy okazję poznać tradycje i zwyczaje wielkanocne obchodzone w naszym regionie, często już mniej znane, a nawet zapomniane. Pierwszym punktem zajęć było spotkanie ze śląskimi Gospodyniami. Panie po śląsku i z dużą dozą humoru opowiedziały o robieniu krzyżyków z poświęconych palemek, szykowaniu świątecznej święconki, czy też oblewaniu dziewczynek wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Wszyscy braliśmy czynny udział w przygotowaniach. Szukaliśmy też słodyczy. W dalszej części mogliśmy raczyć się świeżym chlebem ze smalcem oraz napić się ciepłej herbaty. Po pysznym ”co nieco” nadszedł czas na zabawy ruchowe, śpiew i taniec. Wzięliśmy udział w krótkiej inscenizacji, rozwiązywaliśmy zagadki, a potem ozdabialiśmy papierowy koszyk kolorowymi pisankami. Następnie, w rytm wesołych melodii, dzieci utworzyliśmy kolorowy, Wielkanocny orszak. W trakcie całych zajęć bawiliśmy się wspaniale i pełni wrażeń mogliśmy przygotować się do Świąt.

S1 Rybnik Wielkanoc 1c SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

KLASA IC W CASTORAMIE

20 marca klasa I c odwiedziła „Majsterkowo” w Castoramie na bezpłatnych warsztatach dla dzieci. Celem tych zajęć jest rozbudzanie w dzieciach pasji, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej.  Pod okiem specjalistów Castoramy, najmłodsi mają szansę samodzielnie posadzić nasiona czy przesadzać rośliny. My najpierw ozdabialiśmy doniczki, do których potem nasypywaliśmy ziemię i sadziliśmy bratki. Dowiedzieliśmy się, jak dbać o rośliny i troszczyć się o swoje najbliższe otoczenie. Po zakończeniu warsztatów każde dziecko zabrało ze sobą posadzonego kwiatka i otrzymało drobne upominki oraz dyplom. Po „ciężkiej ogrodniczej pracy” udaliśmy się do KFC, by posilić się nieco i wzmocnić przed trudem kolejnych godzin na placu zabaw.

SP1 Rybnik Castorama SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link
KLASA 1C - TZR, LODY I PLAC ZABAW

24 kwietnia po uroczym i zabawnym spektaklu w TZR udaliśmy się całą naszą klasą na lody. Po drodze minęliśmy piękne fontanny pod TZR i na Placu Wolności. Idąc przez Rynek, kierowaliśmy się w stronę budki, w której – jak stwierdziła większość z nas – są najlepsze lody amerykańskie. Każdy mógł wybrać loda śmietankowego, czekoladowego lub mieszanego. Zadowoleni, wracaliśmy powoli w stronę szkoły. Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy nie namówili naszej Pani na chwilkę.. ( godzinę!) zabawy na osiedlowym placu zabaw. „I hulaj dusza – piekła nie ma!”. Zabawa na całego! Po „chwilce” szaleństwa musieliśmy udać się na obiadek, a potem...znowu PLAC ZABAW!!! I do domu – szkoda, że dziś lekcje trwały tak krotko...

SP1 Rybnik SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

KLASA I C NA SPEKTAKLU PT. „W KRAINIE SŁÓW...”

Gdyby tak zajrzeć do środka każdego słowa; odkryć to, co tkwi we wnętrzu, w samym jego centrum… Gdyby tak przyjrzeć się bliżej słowom, wsłuchać się w ich historię. Spektakl „W krainie słów” to wędrówka od słowa do słowa, od słowa do jego znaczenia; wędrówka w poszukiwaniu słów, odpowiednich słów, tych najważniejszych. To także ożywianie tęsknoty za znaczeniami, które gdzieś zginęły, zmienione przez czas i ludzi. Słowo zabierze nas w podróż… Taką podróż odbyła klasa Ic 23 października 2017 r. w TZR w Rybniku dzięki  spektaklowi pt. „W krainie słów” w wykonaniu teatru dziecięcego „Guziczek” z Rybnika. Spektakl zrobił na nas wszystkich duże wrażenie i podziw dla małych i większych aktorów.

SP 1 Rybnik Teatr SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

WYJŚCIE KLASY 6B NA WYSTAWĘ  NAGRODZONYCH PRAC W TEATRZE ZIEMI RYBNICKIEJ 12.04.2018r.

Wyróżnioną w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. ,,Najlepsze…” pracę Marty Ottlik  z klasy 6b, koleżanki i koledzy,  mogli oglądać w Galerii Oblicza TZR. Przedstawia ona kolorowy sen wykonany różnymi ciekawymi technikami, powstała pod opieką P. Barbary Budki na zajęciach plastycznych w teatrze. Gratulujemy sukcesu

WYJŚCIE 6b SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

5B NA WYCIECZCE W STOLICY WOJEWÓDZTWA

Klasa 5b z wychowawczynią oraz paniami Marylką i Bogusią udała się 12 kwietnia do Katowic. Atrakcje czekały na nas od samego początku. Okazało się, że kilka osób pojedzie po raz pierwszy pociągiem. Również duży dworzec w Katowicach zrobił na wszystkich wielkie wrażenie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Śląskiego, po drodze mijaliśmy sztuczną Rawę, pomnik Powstań Śląskich, Spodek, NOSPR. W muzeum, które znajduje się na terenie dawnej kopalni Katowice, obejrzeliśmy wystawę „Śląsk na przestrzeni dziejów”. Była ciekawa, interaktywna i także sprawiła wiele radości Naszym paniom, szczególnie lata 70 i 80. Później przeszliśmy przez miasteczko akademickie Uniwersytetu Śląskiego i dotarliśmy do Teatru Śląskiego. Tam zobaczyliśmy barwny spektakl „W 80 dni dookoła świata”. Na koniec zostawiliśmy sobie Galerię Katowicką, a szczególnie pijalnię czekolady w związku z przypadającym 12 kwietnia Dniem Czekolady.  Wycieczka, słoneczna pogoda i atrakcje na długo pozostaną w naszych  wspomnieniach.

5b Katowice SP1 SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

DZIECI Z KLAS  IA I IIB POZNAŁY TRADYCJE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH W WIEJSKIEJ CHACIE W GLIWICACH-BOJKOWIE

We wtorek 27. marca dzieci z klas I a i II b ze swoimi paniami Barbarą Gawliczek-Krząkałą, Aleksandrą Wojtas-Plisz i Ewą Kopel pojechały na wycieczkę do Wiejskiej Chaty w Gliwicach- Bojkowie. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o dawnych zwyczajach i tradycjach wielkanocnych. Dzieci miały okazję zobaczyć prawidłowo przygotowany koszyczek z pokarmami do święcenia. Później samodzielnie wykonywały świąteczne ciasteczka. Przed wyjazdem do domu nakarmiły zwierzątka mieszkające w zagrodzie. To był dzień pełen wrażeń.

SP 1 Rybnik Bojków SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

 „WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA .  ACH TO TY”

 „WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA
  ACH TO TY”
W czwartek 22 marca klasa 1a powitała wiosnę w Figloraju oraz spacerując po rybnickim rynku.

1a Figloraj SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

WYCIECZKA KLAS: IVC, VC, VIB

Siódmego marca klasy IVc, Vc oraz VIB wyruszyły w podróż z okazji Dnia Kobiet oraz zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Odwiedziliśmy Wiejską Chatę gdzie w bajkowej scenerii wysłuchaliśmy ciekawych opowieści związanych z okresem przedświątecznym. Dzieciaki same wykroiły ciasteczka po czym upiekliśmy je w prawdziwym piecu chlebowym. Na zakończenie wszyscy mieli możliwość ozdobienia wypieków kolorowym lukrem i jadalnymi ozdobami. Wychodząc dzieci nakarmiły zwierzęta gospodarskie, mając w tym niezwykłą frajdę. To był świetnie spędzony czas!!!

WYCIECZKA 4c 5c 6b SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

W KARNAWALE CZAS NA BALE! - WYCIECZKA KLASY 1B I 1C DO ŻOR

W dniu 23 stycznia wybraliśmy się na bal karnawałowy, który organizowany był w Centrum regionalnym w Żorach - Osinach. Bawiliśmy się wspaniale przy muzyce oraz przy akompaniamencie akordeonu. Wesoła zabawa połączona była  z nauką  tradycyjnych tańców śląskich. Śpiewaliśmy również piosenki i przyśpiewki  ludowe. Wszyscy prezentowaliśmy się pięknie w karnawałowych strojach. Wróciliśmy do naszych domów szczęśliwi i radośni.

RYBNIK SP1 SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

KLASA II B NA WYCIECZCE EDUKACYJNEJ  W  SALI DYDAKTYCZNEJ NADLEŚNICTWA RYBNIK

10. XI. uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią Aleksandrą Wojtas-Plisz udali się na wycieczkę edukacyjną do sali dydaktycznej Nadleśnictwa Rybnik. Pani Przewodnik przeprowadziła w niej zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej odkrywając uczniom rąbka leśnych tajemnic. Uczniowie podczas zajęć mieli okazję wysłuchać odgłosów  mieszkańców lasów, obejrzeć eksponaty zwierząt leśnych, owadów, roślin i poznać wiele ciekawostek przyrodniczych. Uczniowie słuchali opowiadań  o leśnej florze i faunie, zwyczajach i prawach obowiązujących w lesie. Uczniowie   miło i pożytecznie spędzili czas.
Wycieczka SP1 Rybnik SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link
WYCIECZKA DO PLANETARIUM

Dnia 14 grudnia 2017 roku klasa VIb, wraz z paniami: Izabela Łapetą, Aleksandrą Łuc i Eweliną Kudełko, wybrała się na wycieczkę programową do Planetarium
w Chorzowie
. Na miejscu okazało się, że prawdopodobnie była to ostatnia taka wycieczka do tego miejsca, gdyż  planetarium planuje remont i dużą modernizację.
Oto relacja jednej z uczestniczek wycieczki, Oliwii Burdy:
Dnia 14. grudnia o godz. 7.28 wybraliśmy się do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Gdy dojechaliśmy na miejsce, najpierw poszliśmy do ogródka meteorologicznego, gdzie pewien pan opowiadał nam o składnikach pogody i przyrządach pomiarowych, np.
o deszczomierzu Helmana, wiatromierzu Wilda, anemometrach. Mieliśmy również okazję zajrzeć do wnętrza klatki meteorologicznej, gdzie znajdują się cztery termometry: termometr zwilżony i suchy- do mierzenia wilgotności powietrza, termometr maksymalny- pokazuje najwyższą temperaturę powietrza i termometr minimalny, z którego odczytuje się najniższą temperaturę w ciągu dnia. Oprowadzający nas pan, pokazał nam też barometr rtęciowy oraz termometry gruntowe. Bardzo ciekawie opowiadał o chmurach pierzastych czy warstwowych. Następnie poszliśmy na seans do kopuły planetarium, gdzie oglądaliśmy pięknie rozgwieżdżone niebo, w różnych porach roku. Dowiedzieliśmy się także co nieco
o gwiazdozbiorach, planetach, ruchach Ziemi i pozornej „wędrówce” Słońca nad horyzontem.
Wszyscy bardzo zadowoleni wróciliśmy pod szkołę. Wycieczka była bardzo ciekawa
i pouczająca.

Planetarium SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

WYCIECZKA DO PALMIARNI KLAS 1B I 1C

W dniu 29 listopada wybraliśmy się do Gliwic, gdzie znajduje się  palmiarnia, w której chcieliśmy zobaczyć  ciekawe gatunki roślin. To co tam zobaczyliśmy, przerosło nasze oczekiwania. W jednym miejscu zostały zgromadzone przeróżne, pochodzące z całego świata drzewa, krzewy, kwiaty. Duże wrażenie zrobiła na nas ogromna palma, która liczyła 120 lat. Zobaczyliśmy również wiele gatunków kaktusów, a także  rosnące na drzewach cytryny i granaty. Podziwialiśmy również wielkie akwaria  z przepięknymi rybami z różnych zakątków świata. Zapamiętamy tę wycieczkę na długo!

Klasa 1c Rybnik SP1 SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link
„JESIEŃ, JESIEŃ, JESIEŃ, ACH TO TY” :)

Klasa Ia wraz z wychowawczynią Barbarą Gawliczek – Krząkała oraz opiekunami Ewą Kopel i Marylą Musioł wybrała się na wycieczkę do Pszczyny. Zawitaliśmy do Pokazowej Zagrody Żubrów, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji przyrodniczej dotyczącej życia ginącego gatunku zwierząt, poznaliśmy różne zwierzęta żyjące w lesie oraz roślinność leśną. Oglądaliśmy film, który przybliżył nam historię zamku pszczyńskiego. Dzieci dowiedziały się, dzięki komu żubry pojawiły się znowu w lasach pszczyńskich.
Główną atrakcją było uczestniczenie w karmieniu zwierząt. Każdy żubr dostał całe wiaderko żołędzi do swojego koryta. To ich przysmak. Wielką radość dzieci miały z pojawienia się najmłodszego 2-miesięcznego żubra, który wyjadał swojej mamie żołędzie.
Spacerowaliśmy po parku podziwiając przepiękne jesienne krajobrazy. Zobaczyliśmy również zamek książąt pszczyńskich. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

1a wycieczka do Pszczyny 1a SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

WYCIECZKA DO CHLEBOWEJ CHATY KLAS 1B I 1C

W poniedziałek 9 października wybraliśmy się na wycieczkę do Górek Małych, gdzie znajduje się Chlebowa Chata. W pięknej, górskiej okolicy znajduje się dom, który swoim wystrojem przeniósł nas w dawne czasy. Wspaniałym doświadczeniem był wyrób masła, którym smarowaliśmy pyszny wielski chleb, który jedzony z miodem i domowym białym serem smakował wyśmienicie. Na koniec naszej wizyty dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji na temat życia pszczół i wytwarzanego przez nich miodu. Był to dzień pełen wrażeń, mamy nadzieję, że kiedyś jeszcze tam wrócimy!

Chlebowa Chata SP1 Rybnik Chlebowa Chata SP1 Rybnik
Pełna galeria po kliknięciu w link

KLASA 7C OBCHODZIŁA DZIEŃ CHŁOPCA W ESCAPE ROOM

W piątek, 29.09.2017 roku, klasa 7c wraz z p. Izą i p. Karoliną, świętowała Dzień Chłopca
w Open the Door Escape Room w Rybniku. Uczniowie podzielili się na dwie grupy po to, aby zostać zamkniętymi w specjalnie przygotowanych pokojach. Każda z grup przy pomocy wskazówek i swojej inteligencji próbowała się z nich wydostać. Dwa pokoje i dwie przygody: Wagary i Dziki Zachód oraz całkiem spora dawka dobrej zabawy i śmiechu. W międzyczasie była chwila na wspólne zjedzenie pizzy. Jako, że pogoda dopisywała, na zakończenie całej imprezy był jeszcze czas na wspólne zabawy w parku. Pamiętajcie - wspólne przygody zbliżają ;-)

7c Escape Room 7c Escape Room
Pełna galeria po kliknięciu w link

WYCIECZKA KLAS II A I II B DO LEŚNEGO PARKU NIESPODZIANEK W USTRONIU

Dnia 27 września  2017r. uczniowie klas drugich wraz z opiekunami:  Jolantą Chrobok, Aleksandrą Wojtas-Plisz, Beatą Błońską-Juzek oraz Bogumiłą Bąkowską  uczestniczyli w wycieczce do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Głównym celem wycieczki było utrwalenie i poszerzenie wiadomości dotyczących znajomości otaczającej nas przyrody – życia roślin i zwierząt oraz integracja zespołu dzieci poprzez wspólne spędzanie czasu nauki i rekreacji.
W czasie wycieczki podziwialiśmy piękno ojczystej przyrody na terenie Beskidu Śląskiego w Ustroniu Zawodziu, mieliśmy możliwość obcowania z naturą w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Podążając ścieżkami przyrodniczo – dydaktycznymi podziwialiśmy i rozpoznawaliśmy różne gatunki roślin i zwierząt.  Niebywałą atrakcją dla uczestników wycieczki była stacja ptaków drapieżnych obsługiwana przez wykwalifikowanych sokolników. Dzieci podziwiały loty skrzydlatych drapieżników (orła, sokoła, myszołowa i jastrzębia), prosto z rękawicy sokolnika, nad głowami widzów i ich powrót na zawołanie opiekuna. Na rozległym terenie parku, na łonie przyrody żyjącej swoim rytmem dzieci podziwiały, karmiły i głaskały dzikie zwierzęta. Uczniowie podziwiali jelenie, sarny, daniele, muflony, dziki z małymi warchlakami, kozę czy alpakę. Ponadto uczniowie miło spędzili czas w kompleksie rekreacyjno – wypoczynkowym, na który składał się plac zabaw oraz bajkowa aleja z ruchomą ekspozycją. Leśny Park Niespodzianek to idealne miejsce na wypoczynek i na prowadzenie lekcji przyrody na żywo. Wycieczka dostarczyła mam poprzez kontakt z przyrodą wielu wrażeń i stała się bogatym źródłem wiedzy o ojczystej przyrodzie.  W świetny sposób połączyliśmy bowiem przyjemne z pożytecznym - naukę z rozrywką.

2a i 2b Ustroń - Park Niespodzianek
2a i 2b Ustroń - Park Niespodzianek
Pełna galeria po kliknięciu w link
WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS 4c I 6B DO ZAMKU W CHUDOWIE 26.09.2017r.

Pożegnanie lata, powitanie jesieni oraz zbliżający się Dzień Chłopca były okazją do wyjazdu na wycieczkę plenerową. Wokół zamku mieliśmymożliwość obejrzenia zagrody bartnika, gdzie w drewnianych ulach pracowały jeszcze pszczoły, rzeźb przedstawiających śląskie zjawy- Strzygę, Wiedźmę, Skarbnika, wykopaliska archeologiczne. Po zwiedzeniu zamku, pan  Szymon pokazywał nam znalezione skarby m.in. fragmenty kafli, czy monetę datowaną na XVII w. Niektórzy z nas pomagali archeologom przesiewać ziemię przez specjalne sito. Nie zabrakło ogniska i pieczonych kiełbasek.Piękna pogoda zachęcała nas do wspólnej zabawy.

WYCIECZKA INTEGRACYJNA WYCIECZKA
Pełna galeria po kliknięciu w link

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Archiwum - Wycieczki - rok szkolny 2016/2017
- Archiwum - Wycieczki - rok szkolny 2015/2016

- Archiwum - Wycieczki - rok szkolny 2014/2015
- Archiwum - Wycieczki - rok szkolny 2013/2014
- Archiwum - Wycieczki - rok szkolny 2012/2013
- Archiwum - Wycieczki - rok szkolny 2011/2012

- Archiwum - Wycieczki - rok szkolny 2010/2011
- Archiwum - Wycieczki - rok szkolny 2009/2010
- Archiwum - Wycieczki - rok szkolny 2008/2009

Z życia szkoły
Comenius
Projekty
Gazetka szkolna
Sklepik szkolny
Galeria
 
MOGĘ JA, MOŻESZ TY – MOŻEMY MY
 
SZKOŁA DOBRYCH POMYSŁÓW
Równy Start w Przyszło?ć
KAPITAŁ LUDZKI
PORTAL MIASTA RYBNIK
Szkola Podstawowa z Oddzialami Integracyjnymi nr 1 im. Janusza Korczaka w Rybniku